98%

Vízszivárgás egy tóból? Sérült tófólia?

Veszít a tó vizéből? Ez lehet a tófólia sérülése miatti szivárgás vagy akár a víz párolgása is? Vizsgáljuk meg ezt a két vízvesztési módot a kerti tavaknál.

ztráta-vody_1
 

Csökken a tó vízszintje – hogyan találjuk meg a szivárgás vagy repedés helyét?

Nyáron nem kevés ilyen kérdéssel szembesülünk. Emlékezzünk csak vissza, nem lehet, hogy a négylábú barátunk a tóban pancsolva átszakította a fóliát, miközben kikapaszkodott a partra, vagy a gyerekek vízi játékai közben keletkezett a sérülés? Az a gondolat, hogy le kell engedni a tavat és megkeresni a vízszivárgás helyét, olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban. Az olyan tippek, mint a szivárgás helyének liszttel történő megkeresése, nem túl hatékonyak, és minden egyes hegesztés ellenőrzése sem igazán szórakoztató.

Szivárog a tóból a víz, ha hetente akár 10 cm-es vízvesztést is tapasztalunk? A válasz az, hogy ez akár normális párolgás is lehet a forró nyári hónapokban. Számos tényező hozzájárulhat ehhez, amire gyakran nem is gondolunk, és ezek a vízszint csökkenését eredményezhetik. Azoknál a tavaknál, ahol vízesések, patakok és szökőkutak találhatók, a párolgás sokkal nagyobb, mint az ilyen vízi elemek nélküli tavaknál. Ha az árnyékban 30 °C feletti hőmérséklethez szél is társul, amely a vízcseppeket a tóból kifújja, a vízszint csökkenése valóban jelentős lehet. Fürdés közben sem vesszük észre, hogy a tó vizéből sok a fűre, a mólóra vagy a napozóágyra kerül, és ha naponta fürdünk, egy hét alatt akár fél centiméternyi víz is eltűnhet. Ha a természetes párolgást összeadjuk a tó vízszintjének nagy nyári szélnek való kitettségével, akár 10 cm-es csökkenést is tapasztalhatunk hetente. Ezért ne ijedjen meg, ha egy kéthetes nyaralás után 20 cm-es vízhiányt tapasztal a kerti tavában. Kérdezze meg a szomszédokat, hogy trópusi hőség uralkodott-e a környéken, és ha igen, akkor a fóliaszakadás miatti szivárgástól való félelem alaptalan. Ha viszont borús az idő, és egy hétig hűvösebb van, de a vízveszteség ugyanakkora, akkor sajnos nem párolgásról van szó, és érdemes lesz a sérülést megkeresni és kijavítani. A legegyszerűbb a sérült helyre fóliadarabot hegeszteni, míg a gumifóliák esetében a foltot ragasztani kell.

Ha nincs automatizált vízutántöltésünk, hanem kézzel pótoljuk a vizet, előfordulhat, hogy a nagyobb mértékű vízutántöltéskor romlik a tó vízminősége. Ez gyakrabban fordul elő kút- vagy fúrt víz használata esetén. Ennek oka, hogy nyáron csökken a talajvíz szintje, és az átitatott műtrágyák vagy oldott ásványi anyagok koncentrálódnak a felszín alatti vízben. Ha vörösesbarna zavarosság alakul ki, annak a mangán- vagy vasszármazékok az okai, és ezek eltávolítása egy élő tóban nem egyszerű. Egy megfelelő megoldás az lehet, hogy várunk, amíg a biológiailag egészséges tó idővel felhasználja a vasat és a mangánt, mint tápanyagot, egy része leülepedik, és felszívható lesz, vagy az aljzatlefolyón keresztül a szűrőbe jut, ahonnan eltávolítható. Ha viszont a víz bezöldül (az utántöltött víz műtrágyaszivárgásokat tartalmazott, főleg nitrogén- és foszforvegyületeket), ismét várhatunk, amíg a tó és a szűrőrendszer megbirkózik a vízzel (ez akár több mint 10 napot is igénybe vehet), vagy segíthetünk BRILLINAT POND alkalmazásával, amely gyorsan eltávolítja a zöld zavarosságot, és tisztábbá teszi a vizet. Ha nagyobb mennyiségű kútvizet pótolunk, és a fólián vagy a köveken fonalas alga jelenik meg, használja a fonalas alga növekedésének megakadályozására a KATA POND vagy a SUPER POND készítményeket.

A Home Pond kellemes nyári napokat kíván a vízparton!