Tanácsadás
Home Pond tanácsadás
Tanácsok, tippek és információk. Megoldjuk a tó vizével kapcsolatos problémáit.

Hogyan tartsuk tisztán a tavat
Zavaros tó helytelen téliesítés után
Nem kiszívott tó téliesítés előtt – szétmálló levelek, eleségmaradékok, lerakódások.
Tisztítsa meg a tó alját az Attack Pond készítménnyel, távolítsa el a zavaros vizet a Briliant Pond segítségével, és a lerakódott szennyeződések eltávolítása után indítsa be a szűrést a Filter Pond baktériumokkal.
Barna zavaros víz lehetséges habbal
Nem működő szűrőrendszer, túletetés, nagy mennyiségű tápanyag.
Távolítsa el a zavaros vizet a Briliant Pond segítségével, tisztítsa meg a szűrőt, adjon hozzá Filter Pond baktériumokat, egy hét múlva pedig alkalmazza a Bacter Pond készítményt.
Zöld víz
Napfénynek közvetlenül kitett tó, alul méretezett szűrőrendszer, rosszul ültetett növények.
Távolítsa el a zavaros vizet a Briliant Pond segítségével, másnap alkalmazza a Super Pond készítményt. Öt nap elteltével adjon hozzá Bacter Pond baktériumokat. Tisztítsa meg a tó fenekét a Attack Pond segítségével, távolítsa el a zavaros vizet a Briliant Pond készítménnyel, és az ülepedett szennyeződések eltávolítása után indítsa el a szűrést Filter Pond baktériumokkal.
Fonalas algák
Nagy mennyiségű tápanyag, átlátszó víz.
Távolítsa el a lehető legtöbb fonalas algát az Attack Pond segítségével, majd alkalmazza a Kata Pond vagy a Super Pond készítményt. Egy hét múlva adjon hozzá Bacter Pond baktériumokat, amelyek lebontják a felszabaduló tápanyagokat.
Magas pH-érték elősegítheti az algák növekedését
Forrásvíz, dekorációs kövek (dolomit, mészkő stb.), túlnépesített halállomány (magas ammóniaszint).
Mérje meg a pH-értéket a Tester pH Pond segítségével, és használja a pH mínus Pond készítményt a pH 8 alá csökkentéséhez. Az optimális pH-érték 6 és 8 között van.
Csökkent immunitás, apatikus halak
Rosszul átvészelt tél, gyenge minőségű eleség, túlnépesítés, nem megfelelő vízkémia...
Egészítse ki a halak eleségét és a tó vizét Probiotic Pond probiotikumokkal.
Penészedés, paraziták, bakteriális fertőzések a halaknál
Új halak karanténja elmaradt, fertőzés behozatala növényekkel.
Használjon széles spektrumú Medic Pond készítményt, amely hatásos penész, paraziták és bakteriális fertőzések ellen.
Téliesítés és rossz vízminőség télen és kora tavasszal
Nem megfelelő téliesítési eljárás a tónál.
Távolítsa el a szennyeződéseket, és tisztítsa meg a tavat a téliesítés során az Attack Pond segítségével, majd a szűrőrendszer leállítása előtt alkalmazza a Winter Pond készítményt.
Algásodás és zöld víz tavasszal
Nagy mennyiségű tápanyag (foszfor) és hideg, 10 °C alatti víz.
Hideg vízben a biológiai szűrés nem működik, ezért alkalmazza a Fosfoff Pond készítményt.
A Home Pond készítmények adagolása az év során

A tótulajdonosok gyakran ismételt kérdései
Évek óta kapunk e-maileket és telefonokat kerti tavak tulajdonosaitól. Sokszor ugyanazok a problémák okoznak gondot.
Mgr. Ing. Miroslav Hanák a Home Pond szakértője válaszol
💦 Tiszta víz a kerti tóban
Hogyan lehet megszabadulni a zavaros víztől a tóban?
Ha a víz nagyon zavaros vagy zöld (mikroszkopikus részecskék találhatók benne), a leggyorsabb és leghatékonyabb megoldás a Briliant Pond használata. Néhány órán belül a víz kitisztul, és akár az alja is láthatóvá válik. Ezután tisztítsa meg a szűrőt, és a tó vize tisztább lesz.
Milyen baktériumokat válasszunk a tóba, és mikor használjuk őket?
A tóban alkalmazott baktériumok fontos segítőtársak. Ezek az apró organizmusok szabályozzák a tápanyagkörforgást a tóban. A baktériumok tavakba lehetnek indító baktériumok és szezonális baktériumok. Indító baktériumok akkor használatosak, amikor tavasszal a szűrőt beüzemelik, vagy egy újonnan kialakított vagy felújított tó üzembe helyezésénél.
Az indító baktériumok célja a szűrőközegek gyors benépesítése és a tápanyag-egyensúly fenntartásához szükséges biofilm kialakítása. Szezonális baktériumok a szezon során alkalmazhatók, például alga eltávolítása után, a halak gyógykezelésekor, vagy a vízkémiai viszonyok hirtelen megváltozásakor. Részletesebb információkat az algákról szóló cikkünkben találhatnak.
Milyen vízzel töltsük fel a tavat?
A legjobb megoldás a hálózati víz, mivel garantáltan nem tartalmaz káros anyagokat vagy magas nitrogén- és foszfáttartalmat, amit a kútvízről csak kémiai elemzéssel lehet megállapítani. Ha a kútvíz kémiai elemzése megfelelő, akkor gond nélkül használható pótlásra. Az esővíz is felhasználható, de várni kell néhány percet az eső elején, hogy a tetőről lemosódjanak a por és szennyeződések, mielőtt a vizet a tóba vezetjük. A pótlás általában a tó térfogatának kevesebb mint 10%-át érinti.
Miért alakul ki sötét víz habbal a tó felszínén?
Ennek oka a diszpergált és oldott szerves anyagok (zsírok, cukrok, fehérjék és azok fragmentumai) jelenléte, amelyek befolyásolják a víz felületi feszültségét. Az ilyen víz organikus terheltsége túlnépesítéssel vagy túletetéssel magyarázható (ha kizárjuk a mosószer-szennyeződést). A víz tisztább lesz, és a habképződés megszűnik, ha a tóhoz hozzáadjuk a Bacter Pond baktériumokat.
Tiszta vizünk van, de megjelenik a fonalas alga. Hogyan szabaduljunk meg tőle?
Ez a leggyakoribb probléma, és nincs olyan tó, amelyben ne lenne fonalas alga. Amikor sikerül tiszta átlátszó vizet elérni, megjelenik a hosszú fonalas alga. Még a legjobb szűrőrendszer sem akadályozza meg a fonalas alga növekedését. Az egyetlen megoldás a megfelelő készítmények használata. Az alábbi módszert ajánljuk, amelyet már sok ügyfél sikeresen alkalmazott a fonalas algák ellen:
- Távolítsa el a lehető legtöbb fonalas algát (hálóval, gereblyével), majd tisztítsa meg a tavat az Attack Pond segítségével.
- Másnap használjon Kata Pond vagy Super Pond készítményt.
- Egy hét elteltével adjon hozzá Bacter Pond baktériumokat, amelyek segítenek az elhalt fonalas algák lebontásában és a tápanyagok megkötésében.
Mi az a vízkeménység, és milyen hatása van a tóra?
A vízkeménység fontos mutató, amely nemcsak a víz minőségére és tisztaságára, hanem a szűrési technológiákra is hatással van. A vízkeménységet a kétértékűnél magasabb oxidációs állapotú fémek sói okozzák, elsősorban a kalcium- és magnéziumsók, kisebb mértékben a vas- és mangánsók. Ha a víz kemény, az károsíthatja a szivattyúk rotorjait, az UV-lámpákat és a dobos szűrők szitáit, mert vízkő képződik rajtuk. A vízkeménységet természetes módon csökkentik a növények, mivel ásványi anyagokat használnak fel tápanyagként.
Ha a keménység a fólián kicsapódik, ne távolítsa el, mivel ez jó alapot ad a baktériumoknak és a biofilm növekedésének, ami javítja a tó szűrési képességét. A karbonát-keménység pufferoló (stabilizáló) képességgel rendelkezik, és stabilizálja a víz pH-értékét a hirtelen ingadozásokkal szemben. A karbonát-keménységet a kalcium- és magnéziumionok, valamint a szénsav- és hidrogén-karbonát anionok alkotják.
Milyen vízzel töltsük fel a tavat?
A legjobb megoldás a hálózati víz, mivel garantáltan nem tartalmaz káros anyagokat vagy magas nitrogén- és foszfáttartalmat, amit a kútvízről csak kémiai elemzéssel lehet megállapítani. Ha a kútvíz kémiai elemzése megfelelő, akkor gond nélkül használható pótlásra. Az esővíz is felhasználható, de várni kell néhány percet az eső elején, hogy a tetőről lemosódjanak a por és szennyeződések, mielőtt a vizet a tóba vezetjük. A pótlás általában a tó térfogatának kevesebb mint 10%-át érinti.
Mi a különbség a Kata Pond és a Super Pond fonalas algák elleni készítmények között?
A Kata Pond készítmény szinergikus ásványi anyagok keverékéből áll, amelyet hetente vagy tíznapos időközönként adagolnak. A Super Pond egyszeri adagolást igényel a tó térfogatának megfelelően, és a Fotoszisztéma-inhibitorok miatt az algák a tóban egytől négy hónapig nem növekednek. Ez mindig a tó körülményeitől függ. Egyes tavi növények, például a tavirózsák túlzott adagolás esetén kevesebb virágot hozhatnak. A Kata Pond túlzott adagolása viszont nem okoz ilyen reakciókat a tavirózsák esetében. Mindkét készítmény biztonságos a halak és más vízi élőlények számára.
Alkalmazhatok tavi készítményeket vihar előtt?
Viharok akkor alakulnak ki, amikor a légnyomás csökken, és vihar előtt a légnyomás nagyon alacsony. A légköri nyomás közvetlen hatással van a tó vizében oldott oxigén mennyiségére. Sok tó tulajdonos tapasztalta már, hogy vihar előtt a halak oxigénhiány miatt "fuldokoltak". Ezért nem javasoljuk a készítmények alkalmazását vagy az algák eltávolítását vihar előtt.
Mikor használjunk tavi porszívót?
Mindig, amikor a tó alján üledék, törmelék vagy algaréteg képződik. Különösen fontos a tó kiporszívózása tél előtt. Az alapos tisztítás érdekében használjon Attack Pond készítményt.
Hogyan tarthatom tisztán a tavam, ha nincs áram a nyaralónál?
Ez egy kicsit problémás, de legalább egy napelemes szivattyút vagy szökőkutat ajánlanék, amely biztosít némi vízkeringést. A tiszta víz fenntartása érdekében nem nélkülözheti a baktériumokat és az algák elleni készítményeket.
Hogyan alakul ki iszap a tó alján?
Az iszap vagy törmelék a tó alján az organikus anyagok felhalmozódása révén keletkezik, amelyek származhatnak halak ürülékéből, takarmánymaradékból, pollenből, porból, vagy esőcseppek által lehullott szennyeződésekből.
🐠 Halak a kerti tóban
Mennyi és milyen halat tarthatok a tóban?
A halak száma a tó térfogatától és a szűrési technológiától függ, pontos számot nem lehet megadni. Más mennyiség szükséges például tokfélékhez, mint Koi pontyokhoz vagy aranyhalakhoz. Kezdőknek általában az kárászokat (aranyhalakat) ajánlom, mert strapabíróak és kevés gondoskodást igényelnek. A tokhalaknak nagy térre és jól oxigénellátott, cirkuláló, alacsonyabb hőmérsékletű vízre van szükségük, különösen nyáron. A tóban szinte bármilyen édesvízi halat tarthat, például guppikat vagy kínai vörös neonhalakat is.
Mikor és hogyan etessük a halakat a tóban?
A hőmérséklet a legfontosabb tényező. A pontyféléket (aranyhal, KOI) ne etessük, ha a víz hőmérséklete 10 °C alá csökken. 10–15 °C között hetente egyszer etessünk. 20 °C felett kisebb adagokban, naponta többször is lehet etetni (VIGYÁZAT az elfogyasztatlan táplálékra, amely rontaná a víz minőségét). A tokhal télen is elfogad táplálékot, és a hőmérséklet emelkedésével növeljük az etetés intenzitását. A tokhalakat ajánlott egy csövön keresztül etetni, amely a tó aljára merül, és ebbe szórjuk az eleséget. Így elkerülhető, hogy más halak elfogyasszák a tokhalak számára szánt táplálékot.
Miért betegeskednek a halak tavasszal, és hogyan lehet ezt megelőzni?
A halak tavasszal gyakrabban megbetegedhetnek az immunrendszerük legyengülése miatt. Ennek oka lehet a téli időszak előtti alacsony tartalékanyag-mennyiség, a nem megfelelően megtisztított tó ősszel (iszap, növényi maradványok az alján), a jégen lévő lék hiánya télen, vagy a téli nyugalmi időszak zavarása (pl. jég törése). Ha a halak nagy mennyiségű táplálékot fogyasztanak tavasszal, amikor a víz hirtelen újra lehűl, például 5 °C-kal, az emésztés lelassulhat, és a halakban lévő táplálék bomlása ammónia-mérgezéshez és pusztuláshoz vezethet. Ha a halakon horzsolásokat, hólyagokat, gombás foltokat vagy rojtos uszonyvégeket észlel, használjon univerzális gyógyszert, például Medic Pond-ot. Az immunerősítés és a gyógyíthatatlan vírusos megbetegedések (tavaszi virémiás pontybetegség, KOI herpesz vírus, ponty álomkór) megelőzésére javasoljuk, hogy alkalmazzon probiotikumokat a vízben és az etetés során.
Lehet-e pisztrángot tartani kerti tóban?
Igen, kerti tóban is lehet pisztrángot tartani. Kifejezetten ajánlom a szivárványos pisztrángot, amely a magasabb vízhőmérsékletet is elviseli. Fontos a hatékony szűrés és a víz oxigénellátását biztosító levegőztetés. Olyan tavakban, ahol a víz hőmérséklete nyáron meghaladja a 25 °C-ot, nem javaslom a pisztrángok tartását (a pusztulás kockázata miatt).
Mely tavi halak fogyasztják a fonalas algát?
Minden növényevő hal eszik algát, de csak elhanyagolható mennyiségben. Az algát tulajdonképpen kiegészítő táplálékként fogyasztják, de az alga sokkal gyorsabban nő, mint ahogy a halak elfogyaszthatnák (különben az evolúció során a halak már régen "kiették" volna az algákat). Gyakran emlegetik az amurt, amely elsősorban a magasabb rendű növényekkel táplálkozik A jászkeszeg a folyókban algát eszik a kövekről, de a tóban, ahol etetik, nem fog algát fogyasztani.
👨🏼🔧 A kerti tó üzemeltetése
Milyen mély legyen a tó?
A válasz, minél mélyebb, annál jobb. A tó minimális mélysége egy méter legyen, a halak teleltetése miatt. Minél mélyebb és nagyobb a tó, annál stabilabb a víz kémiai összetétele, és a halak nyáron nem melegszenek túl, mivel az alján hűvösebb a víz.
A fóliás vagy a betonból készült tó a jobb?
A beton hátránya (még akkor is, ha vízüveget használnak a szivárgás megakadályozására), hogy ha a víz elkezd szivárogni, nehéz javítani, ha úgy dönt, hogy a tavat bővíteni szeretné, a beton bontása nem egyszerű feladat. A beton anyagokat is kibocsáthat a tó vizébe, amelyek megemelhetik a pH-t, vagy a halak pusztulását okozhatják. A fóliás tó egyértelműen előnyösebb megoldás.
Mikor kell kikapcsolni a szűrőt a tóban?
A szűrést az első fagyok megjelenésekor kapcsoljuk ki, ki kell üríteni a vizet minden olyan alkatrészből, amelyet a fagy károsíthat (a fagyott víz térfogata megnő, és a keletkező jég szétrepesztheti a csöveket stb.). Ha a szűrőt fagymentes mélységben lévő aknában építették ki, akkor téli üzemmódban is működtethető. Ez azt jelenti, hogy a vizet csak a felszínről vagy körülbelül 20-30 cm mélységből szívja be, hogy ne hűtse le az alsó rétegeket, ahol a halak telelnek.
Mi a legjobb forma egy kerti tóhoz a karbantartás és a víz tisztasága szempontjából?
A tó kialakításakor figyelembe kell venni annak formáját, elhelyezkedését és mélységét. A tó karbantartása és a víz tisztasága szempontjából nem a forma a legfontosabb, hanem a kivitelezés. A legalkalmasabbak a meredek falak, sekély részek és holtterek nélkül. A fenéknek lejtéssel kell rendelkeznie a legmélyebb pont felé, ahol az alsó kifolyó található (ez az a hely, ahonnan a víz a szűrőbe áramlik). A fenék legyen kövek és főleg kavics nélkül (ezeken nehéz eltávolítani a lerakódott szennyeződéseket).
Érdemes tudni, melyik irányból fúj gyakran a szél, és az úgynevezett szélirányos oldalon elhelyezni a skimmert. Itt legyen a legmélyebb pont az alsó kifolyóval. Az alsó kifolyóval és a skimmerrel szemben legyen a szűrőből visszaáramló víz kijárata, például egy patakon vagy vízesésen keresztül. Ez a kialakítás biztosítja, hogy a víz és a szennyeződések egy irányban áramoljanak, és a szűrőberendezés a leghatékonyabban működjön.
Jó-e minden szezon után leengedni és teljesen kitisztítani a tavat?
A tónak hónapokra van szüksége, hogy a vize stabilizálódjon és biológiailag aktiválódjon, ezért nem ajánlott leengedni a vizet, főleg a költségek szempontjából. Ha azonban a víz nagyon elszennyeződik (rothadási folyamatok, detritusz bomlása, szag), akkor nincs más megoldás, mint a víz leeresztése és a tó alapos tisztítása. A tisztításhoz mindig csak vizet használjon, soha ne alkalmazzon mosószereket vagy tisztítószereket.
Lehet-e esővizet használni a tó feltöltéséhez?
Ha esővizet használ feltöltéshez esőzések idején, abban nincs probléma. Fontos azonban, hogy intenzív esőzés esetén várjon néhány percet, hogy a tetők lemosódjanak, és minden por és szennyeződés eltávozzon (ezek az algák növekedéséhez kiváló tápanyagok lennének a tóban), csak ezután engedje az esővizet a tóba.
Milyen hosszú legyen a mesterséges patak és vízesés?
A patak vagy vízesés növeli a tó esztétikáját és oxigénnel látja el a vizet, de hátrányai is vannak: melegíti a vizet, és növeli a víz párolgását. Ezért a patak legyen minél rövidebb, ugyanakkor megőrizze esztétikai funkcióját. Ha van minőségi és olcsó vízutánpótlási lehetősége, akkor nincsenek korlátok.
Mindig kell szűrőnek lennie a tóban? Ha igen, milyen?
A szűrő a tó egyik legfontosabb alkotóeleme. Minden tóépítőnek megvan a maga technológiája. A szűrőnek mechanikai (a finom szennyeződések eltávolítása) és biológiai funkcióval (tápanyagok lebontása baktériumok segítségével) kell rendelkeznie. Számos szűrési technológia létezik: átfolyós szűrők, Vortex, nyomásszűrők, flíteres szűrők vagy talajszűrők (kavicságyak) stb. A szűrő nélküli, csak növényekkel benépesített tóból idővel mocsár lesz, és tiszta vizet már nem várhat el, az egyetlen lehetőség ilyenkor a tóápolószerek használata.
Van egy tavacskám, amelybe forrásból érkezik a víz, és túlfolyással távozik, hogyan szabaduljak meg az algától?
Ez nehéz feladat, mivel nem tudja befolyásolni a beáramló víz kémiai összetételét (tápanyagtartalmát). Ebben az esetben a szűrésnek nincs értelme, mivel a szűrt víz elfolyik, ugyanígy az UV-lámpa sem segít. Az egyetlen lehetőség, hogy a tóba belépő víznél patakot hozzon létre növényekkel, amely gyökérszűrésként működhet. Ha a vízhozam megfelelő, és a víz minősége jó, akkor általában csak fonalas alga alakul ki. Ezt csak mechanikusan (hálóval, gereblyével) vagy Attack Pond segítségével lehet eltávolítani. Más szerek hatástalanok lennének, mivel a vízzel együtt elfolynának a tóból.
Milyen gyakran és hogyan kell tisztítani a tavi szűrőket?
A jól méretezett és kiváló minőségű szűrőt évente legfeljebb kétszer kell tisztítani. A nyomásszűrők a legrosszabbak karbantartás szempontjából, mert gyakran eltömődnek, és a gyártók jelentősen alulméretezik őket. A legmegfelelőbb a biológiai szűrés mechanikus előszűréssel. A legjobb mechanikus szűrő a dobos szűrő, amelyet a réses szűrő követ. Ha a szűrőt tisztítják, akkor a szűrőanyagot a tó vizében kell átmosni, a tartályokat pedig iszapmentesíteni kell.
🌾 Növények a kerti tóban
Tavirózsák: igen vagy nem? Hallottam, hogy elősegítik az algák növekedését.
A tavirózsa nagyon szép növény, és az úszó virágai a kert díszei. Sajnos a tavirózsa eredeti élőhelye a mocsarak és a tápanyagban gazdag vizek. Ezért a tóban hozzájárul a víz tápanyag koncentrációjának növekedéséhez, és így az algák növekedéséhez. Ha mégis szeretné, hogy tavirózsa legyen a tóban, ügyeljen a megfelelő ültetésre. A legjobb, ha a tavirózsát egy kőműves vödörbe ülteti, az aljára nehezékként köveket, jól érlelt száraz marhatrágyát és szaruforgácsot helyez. Ezután nedves homokkal kevert földet rétegezzen rá 1:1 arányban, a tetejét pedig vízzáró agyaggal tömítse el. 1 arányban, a tetejét pedig vízzáró agyaggal tömítse el. Az agyagra tegyen nagy, lapos köveket nehezékként. Fontos, hogy a tápanyagok ne kerüljenek a vízbe, és ne rontsák a víz minőségét.
A növények tisztítják a tó vizét?
A növények tisztítják a vizet, de csak rövid ideig, a vegetációs időszak alatt, amikor növekednek és tápanyagokat vesznek fel a vízből. Ez az időszak körülbelül két hónapig tart. Ezután a növények virágokat és terméseket hoznak létre, amikor már tápanyagokat bocsátanak ki, amelyeket az algák felhasználhatnak a növekedésükhöz.
Szabad-e trágyázni a tó növényeit?
A tó növényeit soha ne trágyázza, mert a hozzáadott tápanyagokat többnyire az algák használják fel a növények helyett. Ajánlott a tóba olyan növényeket ültetni, amelyek illeszkednek a víz tápanyag ellátottságához (trofikus szintjéhez). Halak által benépesített, tápanyagban gazdagabb tavakba széles levelű, tápanyagigényes növényeket, például békaszőlőt vagy nyílfüvet ültessen. Ellenben a fürdőtavakban, ahol alacsony tápanyagszintet feltételezünk, keskeny levelű, kevésbé tápanyagigényes növényeket ültessen, például sások, zsurlók, káka vagy tarackbúza stb.
Tavirózsák: igen vagy nem? Hallottam, hogy elősegítik az algák növekedését.
A tavirózsa nagyon szép növény, és az úszó virágai a kert díszei. Sajnos a tavirózsa eredeti élőhelye a mocsarak és a tápanyagban gazdag vizek. Ezért a tóban hozzájárul a víz tápanyag koncentrációjának növekedéséhez, és így az algák növekedéséhez. Ha mégis szeretné, hogy tavirózsa legyen a tóban, ügyeljen a megfelelő ültetésre. A legjobb, ha a tavirózsát egy kőműves vödörbe ülteti, az aljára nehezékként köveket, jól érlelt száraz marhatrágyát és szaruforgácsot helyez. Ezután nedves homokkal kevert földet rétegezzen rá 1:1 arányban, a tetejét pedig vízzáró agyaggal tömítse el. Az agyagra tegyen nagy, lapos köveket nehezékként. Fontos, hogy a tápanyagok ne kerüljenek a vízbe, és ne rontsák a víz minőségét.
Hogyan gondozzuk a növényeket, mikor és hogyan metsszük őket?
A tóban lévő növények gondozása gondos odafigyelést igényel. Bármilyen elhalt vagy elszáradt részt távolítsunk el, hogy ne kerüljön a tóba. Bomlásuk során ugyanis tápanyagokat szabadítanának fel. A növényeket ősszel vagy kora tavasszal metsszük vissza, amikor a tó még jeges, a szárakat hagyjuk kb. 5 cm-re a víz szintje felett.