98%

Új szezon kezdődik – mit kell tavasszal megtenni a tóval?

A nappalok lassan hosszabbodnak, és a tél ideje hamarosan lejár. Napközben a hőmérséklet akár 15 °C-ot is elérhet, és a nap már valóban melegít. Az új tószezon lassan az ajtón kopogtat. De vigyázat, ne siessük el a dolgokat – mindenki emlékszik még a havas és fagyos húsvéti ünnepekre.

Milyen problémák fordulnak elő leggyakrabban a tél és a tavasz fordulóján a tavakban?

Az elmúlt években általában melegebbek a telek, csak néhány fagyos nappal, és korábban érkezik a tavasz. A leggyakoribb probléma ebben az időszakban a tó algásodása, mégpedig a fonalas (hosszú) algák vagy egysejtű algák (zöld víz) által. Az előtavaszi algásodás oka a tápanyagok nagy mennyisége és ezek lebomlásának szinte teljes hiánya a téli időszakban. Ezt a tó téliesítésének elhanyagolása, vagy nem megfelelő elvégzése okozhatja. A tápanyagok nagy része az iszapban található (szerves üledék a tó alján). Az iszapot a tó téliesítése során érdemes porszívóval eltávolítani.

A problémák leginkább azoknál a tavaknál jelentkeznek, amelyek alján kövek és kavicsok vannak, amelyekből szinte lehetetlen eltávolítani az üledéket. Hasonló gondot jelent az őszi lehullott levelek jelenléte a tóban, amelyek bomlás során tápanyagokat szabadítanak fel. Az algásodás elsődleges oka a tóban a foszfor, különösen télen és kora tavasszal. Az eltávolításában segítséget nyújt a FOSFOFF POND készítmény. Ez kifejezetten alkalmas hideg vízhez, amikor a biológiai szűrőrendszer még nem működik megfelelően. 

zahradni-jezirko

Hogyan készítsünk egy tavat az új szezonra?

Ha az éjszakai hőmérséklet tartósan fagypont felett van, ideje elkezdeni a tó előkészítését az új szezonra. Először ellenőrizzük a tó széleit, hogy látható-e fólia vagy elmozdult-e egy kő. A fóliát visszahúzzuk, a köveket visszahelyezzük az eredeti helyükre. Érdemes átnézni a kilógó fóliát is, hogy nem sérült-e meg a téli hónapokban, amikor a fagyokban nagyon törékennyé válik. Ha még nem vágtuk vissza a parti növényeket (például díszfüveket vagy nádat), akkor ezt tegyük meg az új hajtások megjelenése előtt.  Amennyiben a tó alján az őszi időszakból származó bomló levelek találhatók, ezeket tóporszívóval távolítsuk el.

Fontos, hogy a tó aljáról eltávolítsuk az összes szerves lerakódást, valamint a fonalas algát is. A teljes tisztításban segítségünkre lehet az Attack Pond nevű készítmény. Miután a tó tiszta, ellenőrizhetjük az átmenetileg leállított szűrőrendszert, és bekapcsolhatjuk azt. Ha a tóban téli keringetés működik, elegendő kinyitni a szelepeket vagy csúszózárakat, és a fő szűrőkör működésbe lép. A szűrőbaktériumok alkalmazásával várjunk, amíg a víz hőmérséklete eléri a 10 °C-ot.

A tél vége kockázatos időszak halaink számára

Gyakran találkozunk olyan tó-tulajdonosokkal, akik a tél és a tavasz határán egészségügyi problémákat tapasztalnak halaiknál. Leggyakrabban a halak testének felületén megjelenő penész, illetve időnként vírusos fertőzések fordulnak elő, például tavaszi viraemia. A tavaszi viraemia jellemzően 20 °C alatti vízhőmérsékleten jelentkezik, ilyenkor a pontyfélék szeme kidülled. Sajnos 10 °C alatti hideg vízben a gyógyszerek hatástalanok.

A legjobb megoldás a megelőzés Ez egészséges élőhelyet, kiváló minőségű táplálékot, tiszta, oxigéndús vizet, nem túl nagy halsűrűséget, és megbízható forrásból származó halakat jelent. Megvan tehát a tó megtisztítása az üledékektől és a szűrőrendszer beüzemelése. Ez az első lépés a tó életfeltételeinek javítása felé. Amikor a víz hőmérséklete eléri a 8–10 °C-ot, elkezdhetjük etetni a pontyféléket. A halakat jó minőségű, kiegyensúlyozott táppal etessük, és nyugodtan adjunk hozzá lisztkukacokat, amelyek tele vannak fehérjével. Az erős immunitás és a vírusos betegségek megelőzése érdekében adjunk a takarmányhoz és a tóba is probiotikus baktériumokat.

Kellemes pillanatokat kíván a víz mellett a Home Pond.