A foszfor elsődleges elem, amely meghatározza az algák növekedésének intenzitását. A foszfor biogén elem, ezért minden szerves anyagban jelen van. Sajnos biológiai úton a foszfor nem távolítható el a tó vizéből. Hogyan csökkenthető tehát a víz foszfor tartalma, hogy ezzel visszaszorítsuk az algák növekedését?
A foszfor nélkülözhetetlen biogén elem, amely számos biológiai folyamatban részt vesz, mind a növények, mind az állatok esetében. A növényeknél, és így az algáknál is, a foszfor olyan fontos részét alkotja például a nukleinsavaknak (DNS és RNS), a sejtmembránoknak (foszfolipidek), valamint a sejtek energiatároló rendszerének ATP (adenozin-trifoszfát) formájában. Az algák és cianobaktériumok (amelyek a tavakban ritkábban fordulnak elő) számára a foszfor és a nitrogén korlátozó elemek. A nitrogént eltávolítása a vízből sokkal egyszerűbb, mint a foszforé. A nitrogén eltávolításában nemcsak a növények, hanem elsősorban a baktériumok segítenek. Ezzel szemben a foszfor eltávolítása a tóból nehéz feladat. Ebben a növények jelentik a fő segítséget, mivel a baktériumok által eltávolított foszfor mennyisége szinte elhanyagolható.
Hogyan csökkenthetjük a foszfor mennyiségét a tóban?
Ha a tóban nincsenek vízi növények, különösen olyan teljesen víz alá merült növények (szubmerz növények), mint amilyenek például az akváriumban találhatók, nem pedig part menti növények (litorális növények), mint a nád, vízitorma vagy nyílfű, akkor szükséges a foszfor csökkentése, hogy így az algák növekedése esztétikailag elfogadható szinten maradjon. A foszfort legnagyobb mértékben a szubmerz növények használják fel, azaz a „teljesen víz alá merült” növények. A biológiailag aktív foszfor, azaz az olyan foszfor, amelyet a növények és algák hasznosítani tudnak, koncentrációja nem haladhatja meg az 1 mg/l értéket. Sajnos a biológiailag hozzáférhető foszfor, például a foszfátok és disszociátumaik meghatározása nagyon nehéz. Mint említettük, a foszfor a nitrogénnel együtt az algák növekedését korlátozó elem. Az algák növekedéséhez optimális nitrogén-foszfor moláris arány 16:1. Ez az úgynevezett Redfield-arány, amely megegyezik az algák és cianobaktériumok sejtjeiben található aránnyal. A fitoplankton (az algák és cianobaktériumok) kizárólag a foszfát disszociátumokat, azaz foszfátokat hasznosít. Ha a tóban nincsenek szubmerz növények, a foszfort csak kémiai úton lehet eltávolítani, például oldhatatlan komplexek formájába való kicsapódással. A foszfor kicsapódására a Fosfoff Pond tűnik a legalkalmasabbnak több okból is. A Fosfoff Pond természetes ásványi alapú készítmény, amelynek adszorpciós kapacitása a legnagyobb a természetben, nem befolyásolja a víz kémiai összetételét, és minden élőlény számára biztonságos.
Hogyan jut a foszfor a tóba?
A foszfor mint biogén elem számos úton a tóba kerülhet. Tavasszal jelentős mennyiségben a virágporral, amely nemcsak az allergiások, hanem a kerti tavak tulajdonosai számára is problémát jelent. Jelentős foszfortartalom található a halak takarmányaiban és ürülékükben. A növényi maradványok korhadása során az organikus anyagból foszfor szabadul fel és a vízbe jut. A kútvíz gyakran magas foszfortartalmú lehet, amely mezőgazdasági területekről származó szivárgások révén kerülhet a talajvízbe. A vízi környezetben, így a tavakban is, nagy mennyiségű foszfor koncentrálódik a fenékiszapban (detritusz), ahonnan újra felszabadulhat a vízoszlopba, és a fitoplankton növekedését (algák) indíthatja el. Általában az algák és cianobaktériumok jelentős mennyiségű foszfort halmoznak fel. Ezért fontos a fenékiszap rendszeres eltávolítása, például tavi porszívóval vagy az Attack Pond készítmény alkalmazásával. Ha a tó megfelelően lejtős, és az iszap a szűrőrendszerben halmozódik fel, akkor ne feledkezzen meg a szűrő iszapleeresztő szelepének időszakos kinyitásáról.
Csökkentheti-e tehát a foszfor mennyiségének csökkentése az algák növekedését a tóban?
Igen, esztétikailag elfogadható mértékben csökkentheti, azonban teljes eltűnésüket nem eredményezi, az algák növekedése korlátozott lesz, és megváltozik a fajösszetételük. Ajánlott a Fosfoff Pond használata, különösen kora tavasszal, amikor a tavak vízrétegei keverednek, és az üledékből felszabadul a biológiailag elérhető foszfor, amely kedvező körülményt biztosít az algák növekedésének. Ha a tóban már jelentős mennyiségű alga található, érdemes ezeket mechanikusan eltávolítani, majd biztonságos, jó minőségű készítménnyel kezelni az algákat.
Tiszta vizet kíván a Home Pond segítségével
Mirek Hanák