A nyaralás előtt gyakran ellenőrizzük a házat, de ne feledkezzünk meg a kerti tóról sem. Nem túl kellemes a szembesülés egy bűzös tóval a pihentető nyaralás után. Ha egyhetesnél hosszabb időre utazik el, a tó előkészítéséről sem szabad megfeledkeznie.
1) Ellenőrizzük a szűrőkört!
Nem ritka, hogy visszatéréskor azt tapasztaljuk, hogy a szivattyú nem működik, ami gyakran végzetes következményekkel jár, különösen a tenyésztett halakra nézve, és elveszíthetjük pikkelyes kedvenceinket. Nyáron a víz párolgása jelentős, erről írtunk a következő cikkünkben: A vízveszteség okai a kerti tóban.
Ha nincs automatikus vízutánpótlás a tóban, akkor nagyon ajánlott leállítani a szűrőkört a szkimmeren keresztül. Ha ezt nem tesszük meg, a párolgás következtében a vízszint olyan alacsonyra csökkenhet, hogy a szivattyú a szkimmeren keresztül levegőt szív be.
Mi történik ilyenkor?
A víz és levegő keveréke alacsonyabb sűrűségű, ami megnöveli a fordulatszámot, és a szivattyú túlmelegszik. Ha nincs hőbiztosítéka, akkor kiég. Ezután leáll a víz keringése a szűrésben, és a szűrőbaktériumok elpusztulnak, amelyeket anaerob baktériumok váltanak fel, amelyek toxikus anyagokat termelnek , mint például ammóniát, merkaptánokat, szén-monoxidot stb.
Ilyen esetben a szűrőt ki kell üríteni, megtisztítani, és újra be kell telepíteni indító baktériumokkal. Ez időigényes feladat, és az új szivattyú beszerzése mellett a halaknak meleg vízben nem sok idejük marad a túlélésre.
2) Ellenőrizze a víz hőmérsékletét
Egy másik probléma a nyaralás idején a nyári hőség és ezáltal a víz hőmérséklete. A víz hőmérsékletének növekedésével a benne oldott oxigén mennyisége csökken, míg az oxigénigény nő, mind a halak légzése, mind az aerob lebontási folyamatok miatt. A tó túlzott levegőztetése ellentétes hatást is kiválthat, ahogy azt az alábbi cikkünkben említettük: Fontos érték-e a víz ph-értéke a tóban?
Ha van vízesés vagy patak a tónál, akkor állítsuk be az automatikus bekapcsolást éjszakára, lehetőleg éjféltől napkelte előttig. Nyáron a tó vize gyakran meghaladja a 25 °C-ot, míg az éjszakai levegő hőmérséklete nem emelkedik 20 °C fölé, így a bekapcsolt vízesés vagy patak éjszaka hűti a tó vizét.
3) Ne etessük a halakat többet a szokásosnál
Ha nincs automata etetőnk, jobb, ha egyáltalán nem etetjük a halakat, és főként ne adjunk több ételt a szokásosnál az indulás előtt. Rengeteg természetes táplálék van a tóban, főleg nyáron, és a kéthetes böjt egyáltalán nem árt nekik.
Küzd a fonalas algával?
Ezt a harcot megnyerheti. Van egy bevált megoldásunk az Ön számára:
1. Távolítsa el a lehető legtöbb algát mechanikusan (hálóval, gereblyével), majd fejezze be a tisztítást az Attack Pond
segítségével.
2. Másnap alkalmazza a Kata Pond vagy a Super Pond készítményt attól függően, milyen típusú tava van.
3. Egy hét múlva adjon hozzá Bacter Pond baktériumokat. Segítenek az elhalt algák lebontásában és a tápanyagok felszívásában. A baktériumok elszaporodnak a tóban, biofilmet képeznek, amely lebontja a tápanyagokat, és így tisztítják a vizet a szennyeződésektől.
Attack Pond
Gyors szennyeződés-eltávolítás a tavakból. Nemcsak a fonalas algákat távolítja el, hanem a lehullott faleveleket, az elhalt növényi maradványokat stb.
Kata Pond
A leghatékonyabb termék a piacon. Növényekkel ellátott tavakhoz ajánlott. Csak a fonalas algákra hat, más növények nem reagálnak rá.
Super Pond
Univerzális készítmény, amely nemcsak a fonalas algákra, hanem a zöld vízre is hat. Egyszeri használatra tervezték tavirózsa nélküli tavakhoz.